WCSS logo

Wrocław Centre for
Networking and Supercomputing

News

Dostęp do zasobów obliczeniowych EuroHPC

JW - Aug. 31, 2022
Trwa ostatnia w tym roku tura naboru na granty obliczeniowe w ramach projektu EuroHPC. Jest to jednocześnie kolejna możliwość, by uzyskać dostęp do superkomputera LUMI,  obecnie najszybszej maszyny obliczeniowej w Europie.
O dostęp  do superkomputerów w skali przed-eksaskalowej i petaskalowej mogą ubiegać się europejscy naukowcy akademiccy, pracownicy instytutów badawczych, instytucji publicznych i przemysłu. W naborze przewidziano czas obliczeniowy dla dużych projektów, istotnych z punktu widzenia innowacyjności wprowadzanych rozwiązań. Alokacja jest przyznawana na jeden rok, z możliwością przedłużenia (maksymalnie o 12 miesięcy).

Wnioski można składać w terminie do 4 listopada 2022 r.

W ramach naboru dostępne są następujące maszyny obliczeniowe:
  • Vega, Słowenia;
  • MeluXina, Luksemburg;
  • Karolina, Czechy;
  • Discoverer, Bułgaria;
  • LUMI, Finlandia.
Warunkiem koniecznym do otrzymania grantu jest prowadzenie prac badawczych na terenie Unii Europejskiej lub w kraju uczestniczącym w programie Horyzont 2020.

Projekt EuroHPC jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową, której żadne państwo europejskie nie jest w stanie wytworzyć we własnym zakresie. Dzięki niemu europejscy naukowcy otrzymają szersze możliwości prowadzenia badań z wykorzystaniem HPC, porównywalne z potencjałem obliczeniowym czołówki światowych superkomputerów.

Wnioski o przyznanie grantu można składać tutaj.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się tutaj.

OTHER NEWS